Integrace dopravy ROPID v Halounech

Aktuální situace

Obyvatelé podbrdských obcí, které se nacházejí podél silnice 115, mají, v současné době, k dispozici převážně dva způsoby dopravy – osobním vozem a autobusy společnosti ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY s.r.o.

Během roku 2019 se chystá integrace autobusové dopravy Berounska do pražské integrované dopravy. Jednotlivé obce budou zařazeny do tarifních pásem (https://pid.cz/plan-integrace/).

V případě, že budou tarifní pásma nastavena podobně jako dosud, je vysoce pravděpodobné,  že autobusy budou nadále jezdit prázdné.

Například jízdenka z Haloun do 4,5 kilometru vzdálených Řevnic stojí 19 Kč (se slevou 17 Kč). Za tuto cenu se do Řevnic dostanete pohodlně i autem.

Výsledkem aktuálního stavu je přeplněné parkoviště na nádraží v Řevnicích, které jsou pro Podbrdsko spádovou obcí, nebo ucpaná Strakonická směrem do Prahy.

Motivovat cestující k použití hromadné dopravy je možno jedině cenou jízdného a tedy zařazením obcí do tarifních pásem tak, aby bylo výhodnější použít autobus než automobil. Rozšíření a posunutí tarifních pásem zlevní autobusovou dopravu pro obyvatele regionu a tím bude významně motivovat obyvatele našeho regionu k jejímu využití. Zejména pro snadnější dopravu dětí do a ze škol směrem k Řevnicím a Praze.

Zastáváme názor, že častější užití hromadné dopravy obyvateli podbrdských obcí bude mít pozitivní vliv na náš region a všechny jeho obyvatele a jedině společný postup dotčených obcí nabídne dostatečně silnou vyjednávací pozici při jednáních s Regionálním organizátorem integrované dopravy (ROPID) tak, aby došlo k efektivnějšímu nastavení tarifních pásem.

Společné jednání obcí

Oslovili jsme 18 okolních obcí, kterých se integrace dopravy týká.

Náš cíl je, abychom společně nastavili nový systém dopravy tak, aby veřejná doprava byla příjemnou alternativou k dopravě osobním automobilem a mohlo se k ní připojit více lidí, než doposud.

Dopis, který jsme zaslali starostům obcí a garantům projektu integrované dopravy je k přečtení zde: Dopis starostům.

Odpověď od pana Janouška z Integrované dopravy Středočeského kraje je zde: Odpověď 4. února 2019.

Podpořme společně fungování veřejné dopravy mezi Řevnicemi a okolními obcemi! Připojte se k nám.